Birdman (2015)

6. srpna 2015 v 0:46 | Jáchym Šidlák |  Filmové a TV recenze

Riggan Thomson s Birdmanem za zády bojuje o obdiv diváků i kritiků, znovunabytou popularitu, uznání svých blízkých a také o obyčejnou sebeúctu.


Distribuční údaje:

USA, 2014, 119 min
Režie: Alejandro González Iñárritu
Scénář: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo
Hrají: Michael Keaton, Emma Stone, Naomi Watts, Edward Norton, Zach Galifianakis


Pokud jste alespoň zaslechli zprávy o výsledcích posledního boje o Oscary, nemohlo vám uniknout jméno mimořádně úspěšného filmu Birdman. Ten vyhrál nejen hlavní soutěž o nejlepší film roku, ale i kategorie režie (A. G. Iñárritu), kamera (E. Lubezki) a originální scénář (Iñárritu, Dinelaris, Bo, Giacobone). Je tak jasné, že tento snímek minimálně stojí za pozornost - já jsem však jeden z těch, koho doslova posadil na zadek.

Hlavní postavu představuje herec Riggan Thomson, známý především z filmů o komiksovém hrdinovi Birdmanovi. Riggan se po letech pokouší odpoutat od své nejznámější role a ohlásí tak comeback - tentokrát však na divadelní scéně, a to rovnou na newyorské Broadwayi. Hra What we talk about when we talk about love, kterou sám adaptoval a chystá se ujmout i její režie, je pro něj důležitější, než cokoliv, co doteď dělal, ale osud si zřejmě nepřeje, aby se dočkala úspěchu.

"You see, this is where you belong!
Above them all!"

Batman v roli Birdmana

Jednou z největších předností filmu jsou bezpochyby herci, z nichž každý přesně zapadá do své role. Máme tu tradiční sázky na jistotu (Edward Norton, Naomi Watts), herce, které bychom v oscarovém filmu ani nečekali (Zach Galifianakis), a ty, kteří podávají pravděpodobně svůj životní výkon (Michael Keaton, Emma Stone). Michael Keaton přiznal, že Riggan Thomson byl pravděpodobně nejtěžší rolí v jeho životě, a já se mu vůbec nedivím. Koneckonců, kdo by ale dokázal ztvárnit stárnoucího herce, který se proslavil v podstatě jen jednou rolí v superhrdinském filmu, lépe než právě on? Podobnost mezi Keatonem a jeho postavou nutí k pousmání.

Podstatnou složkou filmu je pro mě i výborná hudba Antonia Sancheze. Nemám teď však na mysli jen originální doprovod na bicí nástroje (přičemž bubeník se v akci několikrát ukáže i na scéně), ale i některé nezapomenutelné melodie, které ve filmu zazní a neodmyslitelně dotváří některé pasáže. Vzpomeňte si například na scénu po konfliktu s kritičkou, kdy jde Riggan po ulici, kde bezejmenný muž z plných plic vyřvává úryvek z Macbetha. Skladba "Passacaille tres large" mi v uších zní doteď.Dechberoucí filmařina

Pravděpodobně největší potlesk ale patří A. G. Iñárrituovi za režii - pokud si na film zvyknete, ani chvilku vás nenudí, což platí i pro opakované zhlédnutí (vyzkoušeno - Birdman je jedním z filmů, na které by mi nevadilo se dívat pořád dokola). Jeho velmi rychlé tempo a forma - iluze jednoho kontinuálního záběru po většinu stopáže - vás nenechají jen tak odejít.

Birdman je vtipnou a kousavou komedií a zároveň velmi smutným filmem o umělci toužícím po uznání, o němž si sám není jist, jestli si ho zaslouží. Ačkoliv je vysoká šance, že se vám líbit nebude, doporučuji vám ho všemi deseti, protože jestli si k němu najdete cestu, dostanete divácký zážitek, jaký je k vidění jednou za pár let. Co je ale nejlepší, díky nejednoznačnému konci ho naplno doceníte nejspíše až při druhém zhlédnutí, kdy už máte v hlavě svou teorii o "smyslu" celého snímku, a jak už jsem zmiňoval, ať už si film pustíte, kolikrát chcete, nikdy toho nebudete litovat.

Mrzí mě, že je Birdman na ČSFD.cz v modrých číslech, protože si to rozhodně nezaslouží. Důvod, proč píšu tuto recenzi, totiž není jen to, že k němu mám co říct, ale také to, že se bez nadsázky řadí k mým nejoblíbenějším filmům. A ačkoliv vyvolává spoustu diskuzí a názory na něj se nemálo liší, věřím - a to se mi nestává často -, že si tento skvěle napsaný, bravurně uchopený, krásně natočený a perfektně zahraný film pro Cenu Akademie došel zaslouženě. Nezbývá mi, než smeknout před kouskem dechberoucí filmařiny.

95 %

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama