Paula Hawkins: Dívka ve vlaku

25. října 2015 v 13:34 | Jáchym Šidlák |  Knižní recenze
Dívka ve vlaku se stala hitem, který nikdo nečekal. Prodejní čísla v USA přesahují 3 miliony prodaných výtisků, ze všech stran lze slyšet samou chválu a filmová adpatace s režisérem Tatem Taylorem (Černobílý svět), Emily Blunt, Rebeccou Ferguson a možná i Jaredem Latem či Chrisem Evansem je v preprodukci. Kvantita ovšem někdy může dalece přesahovat kvalitu.
Nakladatelské info:

Překlad: Věra Klásková
Vydal: Ikar, 2015
Formát: Hardback, 328 stran
ISBN: 978-80-249-2860-9


Seznamte se s Rachel Watsonovou, ženou, která už několik měsíců ráno vlakem odjíždí z domova a večer se opět vrací, protože se své spolubydlící stydí přiznat, že díky svým problémům s alkoholem přišla o práci. Nedá se však říct, že pro ni je předstírané dojíždění do práce pouhým zabíjením volného času - při každé zastávce u návěstidla Rachel z okna vlaku vyhlíží mladý dům muže a ženy, jež v duchu pojmenovala Jason a Jess, a sleduje malé epizody jejich manželského života. Tedy alespoň do chvíle, než v novinách spatří tvář Jess a dozví se, že její jméno zní doopravdy Megan a že se pohřešuje.


Rachel tak začíná vyplňovat prázdnotu svého života pomáháním vyšetřování - tedy, to si alespoň myslí. Čím dále ovšem zachází, tím více se zdá, že nakonec vše jen zhorší, a to nejen pro sebe.

Světový bestseller

Možná jste už zaslechli, že Dívka ve vlaku, beletristická prvotina britské autorky Pauly Hawkinsové, je v USA nejrychleji prodávaným románem pro dospělé všech dob. Kritici (a prý i Stephen King) si ji vychvalují a někteří ji přirovnávají k hitu Zmizelá.Nutno přiznat, i pro mě byla velkým překvapením - vlastně o ní musím pořád přemýšlet…

… přemýšlet a ptát se, co mi uniká a proč bych z té knihy vlastně měl skákat radostí.

Abych byl přesnější, z té knihy mám spíše velmi rozporuplné pocity a pokaždé, když se ohlédnu, začíná převládat ta horší strana.

Podle zaběhlého pravidla ale nejdříve uvedu klady. Ano, Paula Hawkinsová není marnou spisovatelkou a jakmile jsem si zvykl na její styl psaní, dokázala mě u čtení udržet a dokonce občas pocítit i lehký záchvěv napětí. Také jsem rád, že jsem po delší době opět narazil na knihu s krimi zápletkou, kde policie nehraje velkou roli a vyšetřování tak probíhá skrze "běžné" postavy - v tomto případě jsou tři: hlavní hrdinka Rachel, manželka jejího bývalého Anny a samotná pohřešovaná Megan. Zápletka sama o sobě je navíc vcelku originální, a tak nemusíte mít strach, že byste se vyloženě nudili.

Bohužel, to je to nejlepší, co vám o tomhle thrilleru (thrilleru!) můžu z osobního pohledu říct. Takže pokud tušíte, že Dívku ve vlaku dostanete jako dárek či se ji chystáte číst a chcete si to co nejvíce užít, je čas zamířit k jiné recenzi, ode mě více chvály neuslyšíte.

Podivní zrzci, laciná překvapení a zmatená psychologie

Začnu nejspíše postavami, protože právě v nich mě Dívka ve vlaku zklamala snad nejvíc. Pokud jde o Rachel, která vás mimochodem provede alespoň polovinou knihy, nenašel jsem na ní zkrátka vůbec žádný důvod, proč si ji oblíbit. Rachel je 1) alkoholička 2) žena, která prakticky denně dolézá za jejím bývalým manželem, který ji kvůli alkoholismu opustil 3) žena, která doslova denně lže své spolubydlící, že chodí do práce, aby to vypadalo, že není zase tak v troskách, ačkoliv je 4) žena, která se složitě zaplétá do věcí, které jsou nebezpečné pro ni i pro ostatní a které by mohla vyřešit daleko jednodušeji 5) žena, která není prospěšná vlastně nikomu (jakkoliv krutě to zní). Samozřejmě neříkám, že postava má mít jen kladné vlastnosti, ale podívejte se například na Harryho Holea - ten splňuje některé z předcházejícíh bodů a má toho na triku ještě daleko víc, ale na druhou stranu má charisma jako hrom a dokáže si vás jedinou scénou omotat kolem prstu. Rachel bohužel taková není. Není jednoduchou postavou a pro své démony má důvod, ale přirůst k srdci mi opravdu nedokázala a já se tak nemůžu divit, že ji vlastně nemá nikdo z jejího okolí rád.

Další dvě postavy, Anna a Megan, jsou na tom velmi podobně. První z nich působí však spíše nedomyšleně a velmi obyčejně, zatímco u té druhé si nemůžete být jistí, co vlastně autorka chce, abyste si o ní mysleli. A pokud se některé z těch tří spolčí, přestože proti sobě zbytek knihy bojovaly, jen vrtíte hlavou, protože jim jednoduše chybí jakákoli motivace.

Další minusový bod se týká jednoho zásadního zvratu na konci knihy, kdy zjistíte, že vám jedna z vypravěček zkrátka zatajovala jeden velmi důležitý fakt o svém životě. A to vadí, obzláště u žánru krimi, kdy podobné zatajování působí jako takový malý podvod, protože byla autorka líná překvapit vás nějak jinak.

Někdy také získáte pocit, že se v ději točíte pořád dokola, protože vedlejší linka o trojúhelníku Rachel/Ben/ Anna místy působí až bolestně repetitivně a nikam se neubírá.

Úplně nakonec si ještě neodpustím zmínit jednoho zrzavého pána, který se občas objeví, aby posloužil jako pomocná berlička pro posunutí příběhu, a pak zase zmizí, protože vlastně jinak vůbec důležitý není. Poznáte ho sami, až na něj narazíte.

A tolik snad k tomu, co si o hitu Dívka ve vlaku myslím. Nerad píšu záporné recenze, ale pokud bych sám sobě mohl doporučit nějaký způsob, jak si tuhle knihu užit, asi bych řekl, že existuje jen jeden způsob: nic od toho nečekej, moc nepřemýšlej a prostě se nech vláčet příběhem, pak budeš na konci možná i překvapený tím, že pachatelem je jediná postava, která připadá v úvahu.

45 %

Za recenzní výtisk děkuji knihkupectví Neoluxor.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama