Robert Jackson Bennett: Město schodů

20. března 2016 v 19:51 | Jáchym Šidlák |  Knižní recenze
Události jednoho města mohou od základu změnit pohled na mytologii celého světa...

Nakladatelské info:

Překlad: Milan Pohl
Vydal: Host, 2015
Formát: Hardback, 514 stran
ISBN: 978-80-7491-482-9Agentka Shara Komaydová přijíždí v utajení do města Bulikova, aby vyšetřila vraždu uznávaného vědce Efrema Pangyuie, který se zde zabýval záhadami týkajícími se svržených bohů a zapomenutých náboženství. V Bulikově na ni však čeká mnoho nebezpečí - samotná realita se někdy zdá křehká a co mělo být mrtvé, může stále přežívat pod povrchem.

Poutavý svět, základ všeho

Americký spisovatel Robert J. Bennett svým románem Město schodů otevírá sérii Divine Cities, z níž v originále vyšly zatím dva díly, a ačkoliv by se první díl dal číst bez problémů jako samostatný fantasy román, je nutno podotknout, že pro celou sérii tvoří velmi silný základ. Autor totiž svět Města schodů udělal promyšlený a originální (což si zaslouží pochvalu, protože hlavní zápletka této knihy už dnes ničím nepřekvapí) a zároveň moderní, velkolepý a pohlcující (což si také zaslouží pochvalu, protože ona zápletka se točí vlastně jen kolem jediného města). Bulikov, město, kde je jakákoliv zmínka o kdysi vládnoucích bozích tabu a jehož vlastní minulost je zde cenzurována, vás doopravdy vtáhne. Je těžké se o Bennettově světě rozpovídat a v tu samou chvíli nevyzradit příliš, proto nemůžu říct nic víc, než že pokud se rozhodnete si Město schodů přečíst a sami ho prozkoumat, nebudete litovat.

Bennett - skvělý vypravěč

Dalším plusem pro autora jsou rozhodně postavy, mezi kterými stojí za zmínku samozřejmě především ta hlavní: Shara Komaydová. Zvláštní je, že vlastně postrádá spoustu vlastnosti, které byste od hrdinky fantasy knihy čekali - nejedná se postavu, která každou scénu zakončí drsnou hláškou, nevyžívá se v proslovech poučujících ostatní lidi o jejich morální zkaženosti a není ani tichou dívkou, jež ráda zůstává přehlížená. I přesto si nemůžete pomoct a po celý děj jí fandíte, aniž byste vlastně přemýšleli proč. Pravda ovšem je, že ať už se jedná o ni, jejího pomocníka Sigruda, nebo guvernérku města Mulagheshovou, všechny postavy mají pro své jednání velmi dobře odůvodněné motivy.

Tímto způsobem bych vlastně mohl vystihnout celou podstatu Bennettova vyprávění - víte, že čtete něco, co není podobné ničemu, co jste zatím četli, ale zároveň jste si jistí, že je to sakra dobré a chcete číst dál.

Daleko od průměru

Vlastně jediné slabší místo je pro mě to, které mohlo být tím nejsilnějším, a to samotné finále. Není sporu o tom, že je přesně takové, jaké byste si od knihy jako Město schodů přáli - velkolepé, výborně vymyšlené a tak trochu snové. Ale možná právě díky tomu se z něj alespoň pro mě stal jeden velký chaos, kde jsem se jen ztěžka stíhal orientovat, co se vlastně děje, co je skutečné a co není.

Víc co vytknout ale opravdu nemám. Přestože mě Město schodů vyloženě neuchvátilo, jen těžko se mi hledají slova, jimiž bych vystihnul své dojmy. Rozhodně se nejedná o žádnou řadovou fantasy, jakou najdete na pultu každého knihkupectví - tahle kniha se je ve svém žánru od průměrnosti tak daleko, jak jen může být. Můžete ji milovat, můžete ji nenávidět (sice těžko, ale můžete), ale rozhodně vás nenapadne říct, že je obyčejná. A toho si - obzvláště v dnešní době, kdy za den vychází osmdesát románů žánru young adult, které jsou všechny na chlup stejné - cením snad víc, než čehokoliv jiného. Pokud vás alespoň trochu baví fantasy s temnějším nádechem a nepříčí se vám občasné zapletení kriminálního/špionážního žánru a zasazení děje do moderního světa, ne nepodobného našemu, opravdu nevidím důvod, proč byste Město schodů neměli zkusit.


Město schodů

80 %

Za recenzní e-book děkuji nakladatelství Host!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 gogosen | Web | 20. března 2016 v 19:52 | Reagovat

bylby z toho zajímavý film

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama