Nejlepší filmy letošního MFFKV

15. července 2016 v 13:38 | Jáchym Šidlák |  Téma

Syrové drama o afrických dětských vojácích, snová, melancholická romance, mrazivá česká seriálová novinka a bizarní a zároveň velmi lidská komedie.8 dní ve Varech, 22 filmů. Pro někoho slabota, pro mě je ale tato bilance oproti předchozímu ročníku velký úspěch, takže jsem spokojený. Ani zdaleka jsem sice nestihl všechny filmy, které jsem očekával nejvíce (kdo na festivalu byl, uzná, že nic jiného vlastně ani čekat nejde), i přesto jsem ale narazil na několik snímků, které mezi ostatními vyčnívají.
Nuže, tady je - moje vítězná čtveřice.

Bestie bez vlasti


Neskutečně působivé. Nebýt jmen Cary Fukanaga a Idris Elba, o Bestie bez vlasti pravděpodobně ani nezavadím okem. Na projekci jsem tak šel s nejistým očekáváním, protože téma filmu mi rozhodně není blízké a věděl jsem, že pokud mě bude nudit, bude mě nudit hodně. Opak se však stal pravdou - Bestie bez vlasti jsou naprosto úchvatným snímkem, o kterém sice nemůžu říct, že by mě v ostražitosti držel nonstop, ale mnohokrát mi vyrazil dech. Fukanaga dokazuje, že je sakra důležité, aby divák příběhu uvěřil - je mi totiž jedno, kolikrát už násilí podobného druhu bylo ukázáno, tentokrát mě to totiž dostalo stejně, jako kdyby se to dělo přímo před mýma očima. Idris Elba jako vždy bezchybný, dětští herci kupodivu možná ještě lepší.

Aloys


Jen těžko si vybavím film, který by mě po technické stránce uhranul tak jako Aloys. Ať už je řeč o první (poněkud temnější a melancholičtější) nebo druhé (vyloženě snové a pohlcující) polovině, každý záběr a každý nepatrný šelest ve filmu sedí přesně na svém místě a působí přesně tak, jak má působit. Co se týče příběhu, je třeba nenechat se ze začátku odradit tím, že není "čeho se chytit", protože se postupně vyvine do takových absurdit a haluzí, až z toho občas jde člověku hlava kolem. Je už pak jen na vás, jestli se vám to líbí či ne, ale pro mě je Aloys téměř omamujícím zážitkem, ačkoliv v něm nemám tak docela jasno. Za vypíchnutí stojí samozřejmě také herecký výkon Georga Friedricha.

Pustina


Na české poměry téměř nevídané. Výborná kamera, pečlivá režie, hustá atmosféra. Největším překvapením jsou pro mě však především přesvědčiví a sympatičtí herci - výkon Jaroslava Duška je už pak samostatnou kapitolou, stojím a tleskám. Jediné malé, bezvýznamné negativum vidím v jakémsi "falešném" cliffhangeru na konci první epizody, ale co, Pustina mě ke hledání chyb opravdu nenutí. Pokud pravidelně sjíždíte všechny současné temné kriminální série, jen těžko vás něco překvapí a do kolen sice tentokrát asi nepůjdete, ale i tak je tohle třeba chválit a vyzdvihovat, protože si po shlédnutí prvních dvou epizod dovolím odvážně předpovědět, že Pustina může nakonec být jedním z nejlepších českých seriálů vůbec.

ŠvýcarákPřesně tak ujeté, bizarní a šílené, jak jsem čekal, a možná ještě víc. A i když je někdy Swiss Army Man až doslova nechutně vtipný, nijak se neponižuje, protože ve vás dokáže během sekundy vzbudit tak upřímné emoce, až se z toho pose… no znáte to. U tohohle filmu to slovo vlastně celkem sedí. Chci říct, že Swiss Army Man rozhodně jen neklouže po povrchu a i když se to nezdá, je těžce promyšlený a jde daleko více do hloubky, než bych předpokládal. Jedinečný film, pecka letošního KVIFF.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss | Web | 15. července 2016 v 13:53 | Reagovat

Nejvíce mě zaujala ta pustina

2 Sandra | Web | 16. července 2016 v 16:05 | Reagovat

Asi Pustina....na tu jsem zvědavá!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama