Sebevražedný oddíl (2016)

9. srpna 2016 v 17:30 | Jáchym Šidlák |  Filmové a TV recenze

DC se řítí do průšvihu, ze kterého se už možná nevyhrabe.Distribuční údaje:

USA, 2016, 123 minut
Režie + scénář: David Ayer
Hrají: Will Smith, Margot Robbie, Jared Leto


Komiksovou partu, která se nazývá Sebevražedným oddílem, snad ani nemusím představovat - jedná se zkrátka o postradatelné padouchy na straně dobra, kteří mají za úkol bojovat s ještě většími padouchy na straně zla. Pokud jste se za posledních šest měsíců alespoň jednou připojili na internet, těžko jste je mohli minout - Sebevražedný oddíl je (nejen pro komiksové fanoušky) jedním z nejočekávánějších letošních filmů, a co si budeme povídat, může za to především jedna z postav, která se ve filmu vyskytuje - legendární záporák ze světa DC, Joker.

Podle samotného námětu by se tedy dalo čekat, že půjde o temnotemný film s trochou ironického nadhledu - právě díky postavám jako Joker nebo Harley Quinn -, ve kterém není místo na dobré skutky a hrdinské činy. Tedy, alespoň to jsem čekal já. Opak je však pravdou a přístup ze strany DC k Sebevražednému oddílu je pro mě lehkým pořádným zklamáním.

Kde je problém?

Výsledek se totiž zasekl někde na půli cesty mezi filmem, který se zkrátka pokouší napodobit úspěch marveláckých komiksáren, a filmem, který se snaží být odvážný a originální tím, že v roli těch hodných jsou tu vlastně zlí a prohnilí. Ani jedno se však tvůrcům pořádně nedaří. Svižnosti a lehkosti Marvelu se totiž ani neblíží (a to říkám jako člověk, který fandí spíše DC) a nehledě na to, kolikrát hlavní hrdinové ve filmu prohlásí We are the bad guys!, ve filmu vlastně nic moc špatného neprovedou. Mají sice nejednu šanci přidat se na stranu zla nebo zradit své přátele, ale vždycky zůstanou morálně nad věcí a zvolí si zůstat dobráky.

Nejlepší prvkem filmu je tak pro mě celkem překvapivě Margot Robbie v roli Harley Quinn. Příliš jsem jí nevěřil, ale vlastně si nedokážu představit herečku, která by Harley zahrála přirozeněji a zábavněji. Problémem je ale její parťák.

A cenu za nejzbytečnější postavu v dějinách filmu dostává…

Joker!

Ne, vážně, tentokrát se to opravdu nevydařilo. Není to však ani náhodou chyba Jareda Leta, ale tvůrců, u nichž si opět nejsem jistý, o co se vlastně snaží. Propagační kampaň Sebevražedného oddílu celou dobu navnazovala na nového Jokera, ale ve výsledku na plátně dostane přinejlepším deset minut - ve filmu je totiž jen jako část Harleyina pozadí a pro samotný příběh nemá vlastně vůbec žádný význam. Joker je ve filmu zkrátka proto, aby tam byl.

I ve scénách, kdy se z něj režisér David Ayer snaží udělat zajímavou postavu, je však něco špatně. Zkrátka nefungují. Konkrétním příkladem je třeba záběr, kdy si Joker leží na podlaze obklopený kruhem z nožů - působí tak trochu nepatřičně a je poznat, že Ayer zachraňuje něco, co se pořádně zachránit nedá.


Joker však není jedinou zbytečnou postavou. Minimálně tři členové Sebevražedného oddílu jsou pro děj tak irelevantní, až to bolí - no tak, co by se stalo, kdyby ve filmu nebyla taková Katana? Že nevíte, o koho se jedná? Jo, já už taky skoro ne.

Je Sebevražedný oddíl špatný film?

I když to ale vypadá, že na filmu bezhlavě kritizuji všechno, co mě napadne, nesnažím se říct, že dívat se na něj je utrpení a že je kdovíjak špatný. Jde o to, že prostě není v ničem dobrý, a v tom je rozdíl. Nudit se nebudete, občas se pousmějete a občas vás dokonce i napadne slůvko stylový.

Jde spíš o frustraci z toho, jak se DC bojí jít vlastní cestou a jak se více než cokoliv jiného snaží kráčet ve stopách Marvelu. Sebevražedný oddíl měl výborný potenciál a jak už jsem zmínil na začátku, tak trochu si přeji, aby byl pojat trochu temněji a seriózněji. Výsledek je nesoudržný, neuchopený - zkrátka zmatený.

A jak by řekl jeden uživatel Twitteru, teď je čas vložit falešné naděje do Wonder Woman.55%

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mona. | Web | 23. srpna 2016 v 8:55 | Reagovat

Já tenhle film teda neviděla, dnes se na něj chystám do kina. Nejsem fandou DC Comics ani Marvelu, nějak se v tomhle ztrácím. Myslím si, ale, že hodně lidí tenhle film ovlivnil a proto má i tak vysoké hodnocení. (některé tak moc, že se dva týdny po premiéře vydali na film do kina v kostýmech Jokera a Harley - viz. moje kamarádka a její kamarád). Já osobně jsem na něj neslyšela špatnou recenzi, takže jsem ráda za tu tvoji. Díky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama